مشخصات فنی کامیونت فوتون

مقدمه
    خودروها، اعم از سبک و سنگین برای کاربری‌ها و مصارف گوناگون ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، با یک خودروی شخصی نمی‌توان اثاثیه بزرگ و حجیم را جابه‌جا کرد و از طرفی برای جابه‌جایی لوازم و اشیاء کوچک، استفاده از یک کامیون بزرگ و سنگین، از لحاظ منطقی و هزینه مربوطه، توجیه‌پذیر نخواهد بود. خودروهای سنگین نیز مصارف و کاربری‌های خاص خود را دارند و نمی‌توان از آن‌ها در مکان‌های کوچک و خیابان‌ها و کوچه‌های باریک استفاده کرد. زیرا جابه‌جایی و دور گرفتن در قسمت‌های نام‌برده، بسیار دشوار است. اینجا است که حضور کلاسی از خودروهای نیمه‌سنگین مانند کامیونت‌ها واجب و ضروری است و بسیار کاربردی است. در کشورمان نیز طی چند سال اخیر، حضور برندهای مختلفی از کامیونت‌ها باعث شده تا علاقمندان به خریداری و استفاده از آن‌ها روی بیاورند. در این بین، حضور برندهایی از کامیونت از کشور چین نسبت به سایر برندها بیشتر جلب توجه می‌کند. یکی از این برندهای شناخته شده، برند چینی فوتون است. کامیونت‌های فوتون در انواع ۶، ۵/۶ و ۸ تن در کشورمان عرضه شده که در ادامه قصد داریم با مشخصات فنی و سطح تجهیزاتی آن‌ها بیشتر آشنا شویم.
مشخصات فنی کامیونت فوتون
    کامیونت فوتون، در مدل‌های ۶، ۸ و ۵/۸ تن موجود بوده و بنابر همین مورد، در برخی از گزینه‌ها، مشخصات فنی کامیونت‌های فوتون با یکدیگر متفاوت خواهند بود. تمامی مدل‌های کامیونت فوتون از پیشرانه دیزل ۴ سیلندر ۸/۳ لیتری سود برده که قدرت تولیدی در دو نمونه ۶ و ۸ تن برابر است با ۱۴۵ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن متر. اما برای مدل ۵/۸ تن، این ارقام به ۱۵۵ اسب بخار و ۵۰۰ نیوتن‌متر افزایش خواهند یافت. تمامی مدل‌های کامیونت فوتون از مخزن روغن با ظرفیت ۲/۷ لیتر استفاده می‌کنند و حجم مخزن مایع خنک کننده آن‌ها نیز ۲۰ لیتر است. قدرت پیشرانه در کامیونت‌های فوتون توسط گیربکس ۶ سرعته دستی به چرخ‌ها منتقل شده و کلاچ آن‌ها نیز از سامانه تک صفحه‌ای با عمل کننده هیدرولیکی است. فرمان کامیونت‌های فوتون هم از قفل تا قفلی برابر با ۲/۴ دور برخوردار است. اما درخصوص ظرفیت محورهای کامیونت فوتون، باید اشاره کرد که این مورد درخصوص تناژهای مختلف آن متفاوت خواهد بود. بدین صورت که در مدل ۶ تن معمولی و ۶ تن خوابدار، ظرفیت محور جلو ۵/۲ تن و محور عقب ۵/۴ تن بوده و این ظرفیت‌ها برای نمونه ۵/۸ تن خوابدار به ترتیب ۵/۴ و ۸/۵ تن خواهد بود.
ابعاد و اوزان
    ابعاد کامیونت‌های فوتون برای تمامی مدل‌ها یکسان بوده و طول، عرض، ارتفاع آن‌ها به ترتیب ۲۳۵۰، ۲۰۵۰، ۶۷۲۵ میلی‌متر است. فاصله محوری هم ۳۸۰۰ میلی‌متر است. وزن ناخالص کامیونت‌های فوتون نیز در بازه ۶۰۰۰ تا ۸۵۰۰ کیلوگرم قرار می‌گیرد. اما وزن کل شاسی باتوجه به مدل‌های ۶ تن معمولی، ۶ تن خواب‌دار و ۵/۸ تن، به ترتیب ۲۷۰۰، ۲۹۲۰ و ۲۹۵۰ کیلوگرم خواهد بود. در ادامه، باید به حداکثر ظرفیت مجاز محور جلو و عقب اشاره کرد که برای مدل ۶ تن معمولی و ۶ تن خواب‌دار، ۲۵۰۰ و ۴۵۰۰ کیلوگرم است. این مورد برای مدل ۵/۸ تن، ۳۰۰۰ و ۵۸۰۰ کیلوگرم است. کامیونت فوتون از مخزن سوخت ۲۰۰ لیتری سود برده و مخزن اوره آن شامل مایع Ad-Blue 14 لیتر است.
سایر تجهیزات ایمنی و رفاهی کامیونت فوتون
    سامانه ترمز، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و سامانه‌های مربوط به کامیونت‌ها محسوب می‌شود. این مورد در تمامی کامیونت‌های فوتون شامل ۶ تن، ۶ تن خوابدار و ۵/۸ تن، شامل دو مدار مجزای پنوماتیک در محورهای جلو و عقب بوده که از سامانه ترمز ضدقفل (ABS) و ترمز موتور (خفه کن اگزوز) سود می‌برد. اتاق کامیونت‌های فوتون نیز تمام جوش‌کاری شده با پوشش مخصوص ضدزنگ بوده و صندلی راننده در چهار جهت قابلیت تنظیم دارد. سامانه تهویه مطبوع شامل کولر و بخاری بوده و اتاق از قفل مکانیکی برخوردار بوده که به کامیونت فوتون قابلیت برگردان تا ۷۰ درجه را می‌دهد. در مبحث لوازم سنجش، مواردی مانند سرعت سنج، تاخوگراف و نشان دهنده‌های دیجیتال برای علائمی مانند فشار روغن و دمای مایع خنک کننده وجود دارد. اما تجهیزات استاندارد کامیونت‌های فوتون، مواردی مانند برف پاک کن دو سرعته، بکسل بند جلو، کیف جعبه ابزار، جلیقه شبرنگ، کپسول آتش نشانی، جک هیدرولیکی، قفل مرکزی، فیلتر ذرات دوده (DPF) و گاز دستی را شامل می‌شود.